Past Awards Recepients

DISTINGUISHED SERVICE AWARD

  • 1978-79 Bill Elrod
  • 1978-79 William Dennis
  • 1978-79 Raymond Ginn
  • 1978-79 W.A. Mayfield
  • 1978-79 Rex Miller
  • 1978-79 Don Rathburn
  • 1978-79 Al Seher
  • 1978-79 Walt Weichen
  • 1979-80 Kenneth Dawson
  • 1980-81 William Dugger
  • 1981-82 Bill Elrod
  • 1982-83 Kendall Starkweather
  • 1983-84 Phil Schooley
  • 1984-85 No presentation
  • 1985-86 Arvid Van Dyke
  • 1986-87 Phil Monty
  • 1987-88 Jane Smink
  • 1988-89 Barry Beuershausen
  • 1989-90 Lynn Barrier
  • 1990-91 Jerry Mycue
  • 1991-92 Jim Carey
  • 1991-92 Alta McDaniel
  • 1992-93 Bob Hanson
  • 1993-94 Harry Smith
  • 1994-95 Tom Ewing
  • 1995-96 Elazer Barnette
  • 1996-97 George Willcox
  • 1997-98 Henry Lacy
  • 1998-99 Donovan Bowers
  • 1999-00 Claire Warren
  • 2000-01 Steve Price
  • 2001-02 Frank Zeitler
  • 2002-03 Noel & Harold Miner
  • 2003-04 Frank Calfee
  • 2004-05 Crystal Lominick
  • 2005-06 Sid Rader
  • 2006-07 Kristin Rausch
  • 2007-08 Justin Lauer
  • 2008-2009 Fred Stillwell
  • 2009-2010  Richard Penepacker
  • 2010-2011 Tom Shown
  • 2011-2012 Leigh Davis
  • 2012-2013 Pamela Wilkins 
  • 2013-2014 Lauren Lapinski
  • 2014-2015 Peggy Vavalla
  • 2015-2016 Jim Hutson

DR. BOB HANSON DISTINGUISHED STUDENT AWARD

  • 1979-80 Jeff Short
  • 1980-81 Richard Trout
  • 1981-82 Dan LaFountain
  • 1982-83 Dino Fusco
  • 1983-84 Mark Powers
  • 1984-85 Dacia Fankhauser
  • 1985-86 George Munn
  • 1986-87 Emily Wise
  • 1987-88 Denise Elrod
  • 1988-89 Jennifer Tucker
  • 1989-90 Christopher Beuershausen
  • 1990-91 Guy Cecil
  • 1991-92 Bob Burton
  • 1992-93 Kevin Thigpen
  • 1993-94 Renee Razor
  • 1994-95 Tasha Fields
  • 1995-96 Brooke Davis
  • 1995-96 Heather Stokely
  • 1996-97 Staci Ann Brown
  • 1997-98 Snehal Desai
  • 1998-99 Vasilios Pouraras
  • 1999-00 Kristin DeBusk
  • 2000-01 Kyle Jeffries
  • 2001-02 Jennifer Cloud
  • 2002-03 Bret Lauer
  • 2003-04 Adam Thompson
  • 2004-05 Abby Alexander
  • 2006-07 Mark Bonetti
  • 2007-08 Katti Johanns
  • 2008-09 Eric Dixon
  • 2009-2010 Mark Nanney
  • 2010-2011 Davis Nguyen 

  • 2011-2012 Steven Vanderloo

  • 2012-2013 Sarah Beth Maddox 

  • 2013-2014 Gus White

  • 2014-2015 Haeley Johnston

  • 2015-2016 Brent Payne

GOODHEART-WILLCOX STATE ADVISOR OF THE YEAR

  • 2006 – Michael Smiley, Texas
  • 2007 – Dennis Gold, Pennsylvania
  • 2008 – Doug Miller, Missouri
  • 2009 – Ross Short, Washington
  • 2010 – Alison Goeke, New Jersey
  • 2011 - Kathleen Squibb, North Carolina
  • 2012 - Carolyn Cole, Kansas
  • 2013 - Bud Worley, Texas 
  • 2014 - Tony Raymond, Colorado
  • 2015 - Andy Stephenson, Virginia
  • 2016 - Shanta Villanueva, Mississippi

DR. HARVEY DEAN OUTSTANDING RECOGNITITON AWARD

  • 1979-80 Harvey Dean
  • 1980-81 McKnight Publishing
  • 1981-82 James Craig
  • 1982-83 No presentation
  • 1983-84 Dean Wertz
  • 1984-85 Bud Johnson
  • 1985-86 Joe Oakey
  • 1986-87 Goodheart-Willcox Co.
  • 1987-88 Dorance Fitzsimonds
  • 1988-89 Jeff Hovey, Versacad
  • 1989-90 Gene Martin
  • 1990-91 Tandy, Inc.
  • 1992-93 USDA
  • 1993-94 Cindy Etchinson
  • 1994-95 Baltimore Co., MD
  • 1995-96 TIES Magazine
  • 1996-97 DuPont
  • 1997-98 Steve Small
  • 1998-99 US Air Force Recruiting
  • 1999-00 Pitsco-LegoDacta
  • 2000-01 iVative, Inc.
  • 2001-02 Autodesk, Inc.
  • 2002-03 ITEA
  • 2003-04 Steve Houck
  • 2004-05 Roger Hanshaw
  • 2006-07 TECA
  • 2007-08 Air Force Association
  • 2008-09 American Cancer Society
  • 2009-2010 Project Lead the Way
  • 2010-2011 DLG Enterprises, Inc.
  • 2011-2012 Stokes Educational Services
  • 2012-2013 TerpSys 
  • 2013-2014 Invario Network Engineers
  • 2014-2015 Rockwell Collins
  • 2015-2016 The Verizon Foundation

HONORARY LIFE AWARD

  • 1979-80 Raymond S. Ginn, Jr.
  • 1980-81 G.E. Baker
  • 1981-82 Bobbie Andrusky
  • 1981-82 Dennis Hirsch
  • 1981-82 Hoyt Kenmore
  • 1982-83 Stan Grajewski
  • 1982-83 Roger Stacy
  • 1983-84 George Willcox
  • 1984-85 Ralph Steeb
  • 1984-85 Ron Applegate
  • 1985-86 Dave Mordavsky
  • 1986-87 Tom Winters
  • 1987-88 Frank Arbaugh
  • 1988-89 Glen Wood
  • 1989-90 Bill Elrod
  • 1990-91 Barry Beuershausen
  • 1991-92 Arvid Van Dyke
  • 1992-93 Walt Weichen
  • 1992-93 John Bratton
  • 1993-94 No presentation
  • 1994-95 Rick Schmidt
  • 1995-96 Steve Barbato
  • 1996-97 Tom Osborne
  • 1997-98 Tom D'Apolito
  • 1998-99 Robert Hanson
  • 1999-00 Ron Engstrom
  • 2001-02 Phil Monty
  • 2002-03 Ed Sheets
  • 2003-04 Donovan Bowers
  • 2004-05 Tom Ewing
  • 2004-05 John Vaglia
  • 2006-07 Alta McDaniel
  • 2007-08 Bob Behnke and Jerry Ridgeway
  • 2008-09 Sid Rader and Steve Price
  • 2009-2010  Ron Givens and Wayne McConahy
  • 2010-2011 Bud Worley
  • 2011-2012 Henry Lacy and Sara Reynolds
  • 2012-2013 Paul Caldwell and Justin Lauer
  • 2013-2014 Frank Calfee and Jim Cobbs
  • 2014-2015 Robert Johnson
  • 2015-2016 Robin Johnson

DISTINGUISHED ALUMNI AWARD

  • 1997 Kim D'Apolito
  • 1998 Tonya Vandergriff Rook
  • 1999 Jay Parmley
  • 2000 George Munn
  • 2001 Becky Sinosky
  • 2002 Chris Finerty
  • 2002 Charles "Bud" Worley
  • 2002 Brook Jensen
  • 2003 Katrina Miller
  • 2004 Thomas Bailey
  • 2004 Heather Henderlight
  • 2004 Jim Wright
  • 2005 Amanda Hodges
  • 2005 Justin Lauer
  • 2007 Matt Walton
  • 2008 Aundrea Cox and Anthony Rodriguez
  • 2009 Anton Jackson
  • 2010 Rachael Dormer
  • 2011 Robert Stokes
  • 2012 Roger Hanshaw
  • 2013 Rachel Newell
  • 2014 Guy Cecil
  • 2015 Eric Dixon
  • 2016 Emily McAdams

AIR FORCE RECRUITING SALUTES AWARD 

  • 1982 Voorhees HS Glen Gardner, NJ
  • 1983 Newton County HS Covington, GA
  • 1984 Madison HS Madison, KS
  • 1985 Steward MS Ft. Defiance, GA
  • 1986 Carthage HS Carthage, TX
  • 1987 Ripley MS Ripley, WV
  • 1988 Osage City HS Osage City, KS
  • 1989 Preston Co. Educ. Center Kingwood, WV
  • 1990 South Jones JHS Ellisville, MS
  • 1991 Central Decatur of Leon HS Leon, IA
  • 1992 South Jones JHS Ellisville, MS
  • 1993 Hall Memorial School Willington, CT
  • 1994 Covington MS/HS Covington, VA
  • 1995 No presentation
  • 1996 Hawkins HS Hawkins, TX
  • 1996 Covington HS Covington, VA
  • 1997 New Martinsville School New Martinsville, WV
  • 1998 Covington HS Covington, VA
  • 1999 Magnolia HS New Martinsville, WV
  • 2000 Hialeah MS Hialeah, FL
  • 2001 Central Decatur HS Leon, IA
  • 2002 Robertsville MS Oak Ridge, TN
  • 2003 R.H. Fulmer MS West Columbia, SC
  • 2004 R.H. Fulmer MS West Columbia, SC
  • 2005 Karns MS Knoxville, TN